ژاپن

راهنمای سفر به ژاپن

  • هانیه احمدی
  • 1400/03/25

این قسمت از مقالات راهنمای سفر را به سرزمین آفتاب اختصاص داده‌ایم، کشوری در آسیای شرقی که از کشورهای پیشرفته‌ی دنیا به شمار می‌رود و جاذبه‌های فراوان آن هرساله گردشگران زیادی را روانه‌ی این کشور می‌کند، نام این کشور زیبا ژاپن است. با ما همراه باشید تا در مقاله‌ی راهنمای سفر به ژاپن هرآنچه برای یک مسافرت دلپذیر نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم. 

آشنایی با کشور ژاپن 

ژاپن، کشوری که ترکیبی از سنت و مدرنیته را به نمایش می‌گذارد. این کشور زیبا که در واقع کشوری جزیره‌ای محسوب می‌شود از تعداد زیادی جزیره‌ی کوچک و بزرگ تشکیل شده است. ژاپن در شمال غربی اقیانوس آرام واقع شده است، در غرب دارای مرزهای مشترک با دریای چین، کره‌ی شمالی و جنوبی و دریای ژاپن است و همسایه‌ی شمالی این کشور پیشرفته نیز کشور پهناور روسیه است.

موقعیت جغرافیایی ژاپن

ژاپن که به لحاظ جمعیت یازدهمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود یک کشور امپراتوری است، اما امپراتور در واقع یک نماد وحدت ملی محسوب می‌شود و در امور حکومتی قدرتی ندارد. حکومت این کشور پارلمانی است، نخست وزیر آن رئیس دولت به شمار می‌رود که در حال حاضر پوشیهیده سوگا نام دارد. 

پایتخت ژاپن شهر توکیو است که در میان پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان قرار دارد. این کشور پیشرفته از لحاظ صادرات چهارمین کشور در جهان است و از لحاظ واردات نیز در جایگاه ششم جهان قرارگرفته است و از بزرگ‌ترین هم‌پیمانان آمریکا در آسیا به شمار می‌رود. 

ژاپن یکی زلزله‌خیزترین مناطق دنیا محسوب می‌شود اما امروزه با پیشرفت‌های خوبی که در زمینه کنترل این پدیده‌ی طبیعی داشته است تا حد زیادی از پس این مشکل برآمده است. آخرین فناوری مورد استفاده در آن برای مقابله با زلزله، جداسازی یا ایزوله سازی ساختمان از لرزش نام دارد و طبق آزمایشات انجام شده برای زلزله‌هایی به بزرگی 8 ریشتر نیز موثر بوده است. 

از شهرهای بزرگ ژاپن در کنار توکیو می‌توان به یوکوهاما، اوساکا، ناگویا و ساپورو اشاره کرد.

زبان و پول رایج ژاپن 

زبان رسمی مردم ژاپن، ژاپنی است که از شاخه‌ی ژاپنیک است و تا حدودی به زبان کره‌ای شباهت دارد. پول رایح این کشور نیز ین ژاپن است که از یکاهای پرمعامله در بازار بورس جهانی نیز به شمار می‌رود. 

بهترین زمان برای سفر به ژاپن 

الگوهای آب و هوایی در ژاپن از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت خواهند بود، اما در حالت کلی بهترین زمان برای سفر به این کشور زیبا و مدرن بهار است یعنی ماه‌های مارچ و آپریل که رویش شکوفه‌های زیبای گیلاس(ساکورا) نیز در همان زمان رخ می‌دهد. زمان دیگری که برای سفر به ژاپن مناسب است پاییز است ماه‌های اکتبر و نوامبر که روزها بیشتر آفتابی و خشک هستند. 

ژاپن

در تابستان‌های این کشور(ماه می تا سپتامبر) بیشتر شهرها هوایی گرم بارطوبت بالا دارند و در ماه‌های ژوئن و جولای نیز شاهد بارش‌های سنگین در اغلب مناطق خواهید بود. زمستان‌های ژاپن نیز سرد و برفی هستند. به طور کلی در این کشور در هرکدام از فصول سال شما شاهد تفریحات متفاوت و زیبایی‌های فراوانی خواهید بود و مناطق مختلف آب و هوای یکسانی ندارند. نکته‌ی قابل ذکر این است که مسلما فصل بهار که فصل بسیار زیبایی در ژاپن است فصل بسیار شلوغ و گرانی هم خواهد بود و در آن مقطع کشور مملو از توریست است. از دیگر ایام شلوغ برای سفر به ژاپن تعطیلات سال نو و تعطیلات obon در آگوست است.

 هزینه‌ اقامت و خورد و خوراک در ژاپن 

قطعا زمانی که تصمیم می‌گیرید به کشور دیگری سفر کنید، یکی از مواردی که حتما در برآورد هزینه‌های خود به آن توجه خواهید کرد هزینه‎‌های اقامت در آن کشور و هزینه‌ی خورد و خوراک خواهد بود، که اغلب افراد به دنبال کاهش این هزینه‌ها هستند. در مورد این هزینه‌ها در کشور ژاپن در ادامه توضیح خواهیم داد تا با توجه به بودجه‌ی خود بهترین انتخاب را داشته باشید. 

هزینه اقامت در ژاپن 

ژاپن برای اقامت توریست‌ها گزینه‌های زیادی را پیشنهاد می‌دهد، از اقامتگاه‌هایی کاملا سنتی تا هتل‌های لوکس با سبکی غربی که رنج قیمت آن‌ها می‌تواند از کمتر از 2000 ین برای یک نفر تا بیش از 50 هزار ین برای یک نفر در یک هتل لوکس متغیر باشد. در ادامه تعدادی از این اقامتگاه‌ها را معرفی می‌کنیم. 

Ryokan(ریوکان)

ریوکان ژاپن

ریوکان یک مسافرخانه ژاپنی با سبکی کاملا سنتی است که معمولا خدماتی مانند شام و صبحانه را ارائه می‌دهد. کسانی که در ریوکان اقامت دارند شانس آشنایی با سبک زندگی ژاپنی را نیز خواهند داشت. اقامت در ریوکان بین 6 هزار تا 40 هزار ین متغیر خواهد بود.

Minshuku(مینشوکو)

اقامتگاه در ژاپن

مینشوکو نیز در واقع یک اقامتگاه است که شامل رختخواب و صابحانه است و معمولا توسط خانواده‌های ژاپنی اداره می‌شود. در مینشوکو یا مسافرخانه‌های خانگی تخت‌ها در اتاق‌هایی به سبک ژاپنی در اختیار مسافر قرار داده می‌شوند. هزینه‌ی اقامت یک نفر در این سبک اقامتگاه‌ها بین 4هزار تا 10 هزار ین برای یک نفر متغیر خواهد بود.

هتل‌ها 

هتل‌ها در هر کشوری از اقامتگاه‌هایی هستند که طرفداران زیادی دارند و در ژاپن نیز شما نمونه‌های غربی و ژاپنی آن را به راحتی پیدا خواهید کرد، خصوصا در شهرهای بزرگ. اما با توجه به امکاناتی که هتل ارائه می‌دهد و محل قرارگیری آن و امتیاز هتل طبعا قیمت اقامت در آن نیز متفاوت خواهد بود و بین 8 هزار ین تا 50 هزار ین برای یک نفر هزینه خواهد داشت.

بیزینس هتل‌ها 

هتل در ژاپن

اما نمونه‌ای دیگر از هتل‌ها که به سبک غربی طراحی شده‌اند و به نام بیزینس هتل‌ها شناخته می‌شوند اتاق‌های کوچیک‌تر همراه با نوشیدنی و میان وعده را از طریق ماشین‌های خودکار به مشتریان ارائه می‌دهند. هزینه‌ی اقامت در آن‌ها بین 5 هزار ین تا 12 هزار ین برای هر اتاق متغیر است. از بیزینس هتل‌های زنجیره‌ای می‌توان به Toyoko Inn، super Hotel APA Hotelو Route Inn  اشاره کرد.

پانسیون‌ها

نمونه‌ی دیگری از اقامتگاه‌ها در ژاپن، پانسیون‌ها هستند که تا حدودی می‌توان گفت همان مینشوکوها هستند اما با استایل غربی و بیشتر در شهرهای حومه‌ای یافت می‌شوند. هرشخص برای اقامت در این پانسیون‌ها بین 6 هزار تا 12 هزار ین باید هزینه کند.

هاستل‌ها و خوابگاه‌ها 

در واقع هاستل‌ها برای افرادی که قصد ندارند بودجه‌ی زیادی را برای اقامت خود صرف کنند گزینه‌های مناسبی هستند. هاستل‌های جوانان ژاپن، که از مجموعه‌ی بین‌المللی هاستل جوانان هستند بیش از 300 هاستل را در برابر ژاپن دارد و برای هرفرد بین 1500 ین تا 4 هزار ین هزینه دارد. 

هتل‌های کپسولی 

کپسول هتل ها در ژاپن

اما به کسانی که برای اقامت به چیزی بیش از یک تخت‌خواب نیاز ندارند نیز گزینه‌ای پیشنهاد می‌دهد، کپسول‌های کوچکی که معمولا در آن‌ها یک تلویزیون و یک سرویس بهداشتی مشترک هم وجود دارد. اقامت در این کپسول‌ها برای هر نفر معمولا بین 3 هزار تا 4 هزار ین هزینه دارد.

اجاره آپارتمان

اگر قصد دارید مدت زمان بیشتری را در ژاپن سپری کنید اجاره‌ی آپارتمان نیز امکان‌پذیر است اما گزینه‌ی ارزانی نخواهد بود و اجاره‌ها از 40 هزار ین در ماه شروع می‌شوند. 

اما از دیگر روش‌های اقامت در ژاپن می‌توان به استفاده از سایت Airbnb اشاره کرد که می‌توانید در آن محل‌هایی را برای اقامت پیدا کنید مانند آپارتمان‌ها و اتاق‌های سنتی و مدرن یا اینکه این امکان برای توریست‌ها وجود دارد که در برخی اقامتگاه‌های معابد بودایی(shukubo) شب را سپری کنند که معمولا در کنار اقامت دو وعده غذای گیاهی و امکان شرکت در مراسم دعای صبحگاهی نیز وجود دارد و هزینه‌ی اقامت هم بین 5 هزار ین تا 15 هزار ین خواهد بود و یکی از برترین معابد هم  Mount Koya نام دارد.

اما یک گزینه‌ی ارزان‌تر نیز وجود دارد که مانگا کافه‌ها(manga cafes) هستند. محل‌هایی که به مشتریان اجازه می‌دهند با داشتن یک صندلی کتاب‌های کمیک ژاپنی را مطالعه کنند یا در اینترنت گشتی بزنند و بسیاری از آن‌ها 24 ساعت باز هستند و احتمالا برای اشخاصی که نمی‌خواهند پول زیادی برای اقامت خود در شب بپردازند گزینه‌ی بدی نباشند. از سایت‌های معتبر و مفید برای رزرو اقامتگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Airbnb.com

hostelworld.com

japaneseguesthouses.com

هزینه‌ی غذا در ژاپن 

 مسلم است که در هر کشوری شما در نقاط مختلف آن می‌توانید با نرخ‌های متفاوت غذا تهیه کنید. رستوران‌های ارزان قیمتی در ژاپن وجود دارند که شما می‌توانید یک وعده‌ غذای کامل مانند انواع نودل، برنج کاری و حتی همبرگر را با قیمتی بین 500 ین تا 1000 ین خریداری کنید. معمولا این مدل رستوران‌ها در اطراف ایستگاه‌های ترن و اتوبوس پیدا می‌شوند. اما یک وعده‌ی غذایی در رستوران‌های متوسط بین هزار تا 3 هزار ین هزینه دارد و در رستوران‌های لوکس قیمت‌ها بیش از این خواهد بود مانند رستوران Ryotei. اما گزینه‌ی دیگری نیز برای صرفه‌جویی در هزینه غذا وجود دارد که در زمان ناهار اغلب رستوران‌ها یک منوی مشخص را با قیمتی در حدود 1000 ین به مشتریان پیشنهاد می‌دهند. 

 از دیگر راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های خورد و خوراک این است که در صورت امکان خودتان غذا بپزید. اگر علاقه‌مند به غذاهای ژاپنی باشید مانند سبزیجات و غذاهای دریایی می‌توانید آن‌ها را از سوپرمارکت‌هایی تهیه کنید که با قیمت بسیار کم این اقلام را می‌فروشند یا حتی می‌توانید در ساعات پایان کار سوپرمارکت‌ها غذاهای نیمه آماده را با تخفیف خریداری کنید.

غذاهایی که در ژاپن باید امتحان کنید 

البته در همین ابتدا بگوئیم که ذائقه‌ی بسیاری از ایرانیان با غذاهای کشورهای آسیای شرقی جور در نمیِ‌آید اما به هرحال در هر کشور خارجی غذاهای مشهوری وجود دارند که توریست‌ها تمایل دارند در سفرهای خود حتی برای یکبار هم شده آن‌ها را امتحان کنند. در ادامه فهرستی از غذاهای ژاپنی را که در میان غذاهای فراوان این کشور پرطرفدارتر هستند معرفی خواهیم کرد. نکته‌ی دیگر اینکه قبل از سفر به این کشور کمی در مورد آداب و رسوم غذاخوردن در آن مطالعه کنید چراکه از اهمیت زیادی برخوردار است.

سوشی(sushi)

یکی از مشهورترین غذاهای ژاپنی که نه تنها در ژاپن بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا نیز طرفداران زیادی دارد قطعا سوشی است. این غذا دارای نمونه‌های مختلفی است که از ترکیباتی مانند برنج، ماهی، سبزیجات و غذاهای دریایی تهیه می‌شوند.

میسو(Miso)

سوپ میسو

یکی دیگر از غذاهایی که شما در ژاپن در اغلب وعده‌های غذایی می‌بینید سوپ میسو است. سوپی که معمولا با عصاره‌ی ماهی یا جلبک، خمیر سویا، لوبیای سبز و سبزیجات تازه پخته می‌شود. 

رامن(Ramen)

رامن که به نام سوپ نودل نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از غذاهای محبوب مردم ژاپن است.

رامن

این سوپ که دارای نمونه‌های مختلفی است از رشته‌های گندم تهیه می‌شود و روی آن گوشت، سبزیجات، ماهی و دیگر خوراکی‌ها را قرار می‌دهند و میل می‌کنند. این غذا در میان گردشگران نیز طرفدارن زیادی پیدا کرده است. 

ساشیمی 

ساشیمی نیز یکی دیگر از غذاهای مشهور ژاپن است که از ورقه‌های نازک ماهی خام تازه تهیه می‌شود و مانند سوشی با برنج پخته سرو نمی‌شود.

سوکیاکی(sukiyaki)

سوکیاکی

یکی از غذاهایی که در مقابل مشتری آماده و پخته می‌شود سوکیاکی است که با گوشت تازه همراه با سبزیجات و ادویه‌های مخصوص آماده می‌شود.

گیوزا یا جیائوزی(Gyoza)

گیوزا

در واقع نوعی پیراشکی کوچک است که با گوشت، کلم، پیاز و البته نوعی سیر مخصوص ژاپن پر شده است و با سس سویا و سرکه سرو می‌شود. 

تاکو رایس 

نوعی برنج پخته که روی آن را با گوشت، پنیر مخصوص و کاهو پر می‌کنند و از غذاهای سنتی و محبوب ژاپن است.

کاراگه

کاراگه

غذایی که در آن ران مرغ مزه‌دار شده که در روغن سرخ شده است را با انواع سس سرو می‌کنند.

هزینه‌ی حمل و نقل در ژاپن 

ترن در ژاپن

برای حمل و نقل در ژاپن شما با گزینه‌های متفاوتی روبه‌رو خواهید بود، سیستم حمل و نقل ژاپن دقیق و منسجم است اما ارزان نیست. یکی از اصلی‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در ژاپن قطارها هستند که جابه‌جایی را سرعت می‌بخشند اما هزینه‌ی استفاده از آن‌ها کم نیست و مثلا برای سفر از اوزاکا تا توکیو باید حتی تا 195 دلار بپردازید. اما به گردشگران توصیه می‌شود که  اگر می‌خواهند از قطار استفاده کنند از قبل بلیط JR را تهیه کنند که امکان سفر به صورت نامحدود را برای مدت مشخص فراهم می‌کند. دیگر گزینه‌ی حمل و نقل اتوبوس‌ها هستند که مدت زمان سفر را افزایش می‌دهند اما مقرون به صرفه‌تر هستند. تاکسی نیز گزینه‌ی دیگری است که معمولا مردم ژاپن کمتر از آن استفاده می‌کنند و به طبع گزینه‌ی ارزان قیمتی نخواهد بود. اجاره‌ی خودرو نیز یک انتخاب دیگر است که علاوه بر داشتن بودجه‌ی کافی برای این امر باید دارای گواهینامه نامه‌ی بین‌المللی نیز باشید. 

نقاط دیدنی کشور ژاپن کجاست 

مسلما معرفی تمام نقاط دیدنی و جاذبه‌های توریستی کشور ژاپن در چند خط امکان‌پذیر نخواهد بود اما در ادامه تعدادی از پرفدارترین‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

کوه فوجی(Fuji)

کوه فوجی

بدون شک یکی از معروفترین جاذبه‌های سرزمین آفتاب، کوه فوجی است که با ارتفاع 3776 متر بلندترین قله‌ی ژاپن نیز به شمار می‌رود. علاوه بر زیبایی منحصر به فرد خود کوه، گردشگران می‌توانند از زیبایی مناظر و دریاچه‌های اطراف این کوه نیز لذت ببرند. 

معبد آساکوسا

معبد آساکوسا

معبدی قدیمی و زیبا در منطقه‌ی تایتوی شهر توکیو است که هرساله در ماه می یکی از بزرگترین جشن‌های دین شینتو به نام جشن سانجا در آن برگزار می‌شود. 

توکیو اسکای تری(Tokyo skytree)

توکیو اسکای تری

بزرگترین برج مخابراتی جهان است که در شهر توکیو قرار دارد و یکی از جاذبه‌های دیدنی ژاپن و شهر توکیو محسوب می‌شود.

جنگل بامبو 

جنگل بامبو

جنگل‌های بامبو که یکی دیگر از جاذبه‎‌های دیدنی کشور ژاپن محسوب می‌شوند در شهر کیوتو(kyoto) قرار دارند. مسیرهای پیاده‌روی از میان این جنگل‌های زیبا و طبیعی آرامش خاصی را به انسان منتقل می‌کند.

قلعه اوساکا(Osaka)

یکی از مشهورترین قلعه‌های ژاپن همین قلعه اوساکا است که در شهر اوساکا قرار دارد و برای دوستداران مکان‌های تاریخی انتخاب مناسبی خواهد بود.

قلعه اوساکا

اما تعداد دیگری از دیدنی‌های این کشور را به صورت فهرست‌وار برایتان نام خواهیم برد: معبد تاریخی کیومیزو- درا، برج توکیو، معبد میجی، آبشار ناچی، پارک وینو و موسسه‌ی مطالعات طبیعی و حفظ ذخایر ملی.

اخذ ویزای توریستی ژاپن 

ژاپن

همانطور که می‌دانید متقاضیان ایرانی سفر به کشور شکوفه‌های گیلاس برای ورود و بازدید از مناطق مختلف آن نیاز به یک ویزای معتبر دارند. اما قطعا برای دریافت این ویزای توریستی افراد باید مدارکی را ارائه دهند که به طور معمول به شرح زیر هستند:

  • پاسپورت معتبر
  • عکس پاسپورتی 
  • رزرو بلیط برگشت و رزرو هتل
  • داشتن برنامه‌ی مشخص برای سفر 
  • پرکردن فرم درخواست ویزا 
  • اگر از شخصی دعوت‌نامه برایتان ارسال شده است باید در نامه هدف از ارسال دعوت‌نامه، برنامه‌ی اقامت و ضمانت نامه نیز وجود داشته باشد.

مدت زمان این ویزای توریستی معمولا 90 روز است و شخص باید با در دست داشتن مدارک و تعیین وقت قبلی به سفارت این کشور مراجعه کند. با داشتن ویزای توریستی اجازه‌ی کار در این کشور را نخواهید داشت. اگر هم بنا به هر دلیلی درخواست شما رد شود تا 6 ماه نمی‌توانید اقدام کنید.

نتیجه‌گیری 

با توجه به زیبایی‌های بی‌شمار کشور ژاپن قطعا این کشور می‌تواند در لیست مقاصد گردشگری بسیاری از افراد قرار گیرد. اما بهتر است از قبل هم کمی در مورد آداب و رسوم این کشور مطالعه داشته باشید و هم با توجه به انتظارتان از سفر زمان مناسبی را برای سفر به این کشور انتخاب کنید که به طبع کمک گرفتن از افراد آگاه در این زمینه و در زمینه دریافت ویزا تجربه سفر شما را دلچسب‌تر خواهد کرد.دیدگاه ها

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما چیست؟