ترکیه

راهنمای سفر به آنتالیا

  • زهره زرشکیان
  • 1400/03/30

آنتالیا شهر تفریحی و معروف ترکیه است که بیش از هر چیز به خاطر اقامتگاه‌های بی‌نظیرش شهرت دارد. در راهنمای سفر به آنتالیا همراه باشید.

دلایل زیادی برای سفر به آنتالیا، شهر تفریحی معروف ترکیه وجود دارد. با وجود بناهای تاریخی قدیمی، هتل‌های جذاب با امکانات تفریحی فوق‌العاده و زندگی شبانه جذاب و ساحل آرام آنتالیا که در امتداد دریای مدیترانه قرار دارد، این شهر بین ترکیه‌ای‌ها و گردشگران خارجی پرطرفدار است.

دلایل سفر به آنتالیا

تفرجگاه‌های اقامتی لوکس: دو تفرجگاه ساحلی مهم در آنتالیا به نام‌های بلک و لارا وجود دارد. هزینه اقامت معمولا بین ۳۰۰ تا ۳ هزار لیر است.

شهر قدیم کالیسی: کالیسی یا کالیچی شهر قدیمی و مرکز تاریخی آنتالیا است که فروشگاه، هتل و معماری زیبایی دارد.

آبشارهای دودن: آبشارهای دودن یکی از جذابیت‌های سفر به این شهر هستند که در نهایت از روی صخره به دریای مدیترانه می‌ریزند.

دروازه هادریان: سه دروازه قدیمی در آنتالیا ساخته شده تا بازدید امپراتوری هادریان از شهر در سال ۱۳۰ پس از میلاد را جشن بگیرند.

دره کوپرولو: این پارک ملی ترکیه، در سال ۱۹۷۳ بازگشایی شد. مسیرهای مختلف، استخرهای شنا و امکان ماجراجویی در دره، از امکانات این پارک ملی است.

تفریحات آنتالیا

۱. شهر قدیم مارینا: قایق‌سواری با منظره دیدنی

بندر شهر قدیمی که با نام کالیسی مارینا هم شناخته می‌شود، تنها به عنوان جایی برای قایق‌سواری آرام روی آب در نظر گرفته نمی‌شود. بلکه تفریحات بیشتری را می‌توان در این ناحیه تجربه کرد. رستوران‌های محلی مختلف که منظره دیدنی به مارینا دارند در کنار محل‌های مخصوصی برای استراحت گردشگران به همراه انواع غذاهای دریایی، از تفریحات دیگر این ناحیه است. برای قایق‌سواری گزینه‌های مختلی چون قایق‌های خصوصی، لوکس یا قایق‌های عمومی در اختیار شما است که سفر کوتاه دو ساعته برای شما رقم می‌زنند. همچنین با استفاده از آسانسوری که بازدیدکنندگان را در خیابان اصلی به زیر بندر می‌برد، می‌توانید نمای پانوراما داشته باشید.

۲. دروازه هادریان

دروازه هادریان

دروازه هادریان بنای مهمی مربوط به سال ۱۳۰ بعد از میلاد است که به عنوان یادبود بازدید امپراتوری هادریان ساخته شد. این دروازه علاوه بر اینکه بنای زیبایی است، ورودی ناحیه کالیسی هم محسوب می‌شود. دروازه‌های دیدنی اینجا زمانی به عنوان بخشی از دیوار خارجی شهر شاخته شده بود و نشان می‌دهد که تاریخ، چیزی بیشتر از جملات کتاب‌هاست. زمانی شهروندان قدیم اینجا زندگی می‌کردند که بناهای دوران آن‌ها، از آزمون زمان پیروز بیرون آمدند و ماندگار شدند. دروازه‌ها به دو برج متصل هستند که به صورت مجزا در دوره‌های متفاوت ساخته شدند.

۳. آبشار دودن

مجموعه دیدنی آبشارهای دودن که در فاصله هفت و نیم مایلی از شمال شرقی آنتالیا قرار دارند، از شگفتی طبیعت فراتر هستند. این آبشارها پناهگاهی برای حیات وح و پرندگانی که کنار آب لانه می‌سازند نیز محسوب می‌شوند. آبشارهای دودن در نهایت به دریای مدیترانه می‌ریزند. این مجموعه بخشی از چرخه

۴. موزه آنتالیا

با وجود بیش از ۵ هزار اثر هنری که در فضایی بالغ بر ۷ هزار متر مربع به نمایش گذاشته شده‌اند، موزه تاریخ‌شناسی آنتالیا نه تنها بزرگ‌ترین کوزه ترکیه، بلکه غنی‌ترین موزه نیز است. در این موزه تالارهای متنوع، باغ، گالری‌های باز و همچنین سایت‌های حفاری زنده که در امتداد نوار ساحلی طولانی مدیترانه قرار دارند. این یعنی تا جایی که چشم کار می‌کند، زیبایی می‌بینید و تاریخ در این فضا موج می‌زند. ۱۳ نمایشگاه دائمی در اینجا وجود دارد که در زمینه‌های هنر، صنایع دستی، مجسمه‌سازی، نقشه و موارد دیگر فعال هستند.

۵.  آمفی تئاتر آسپندوس

آمفی تئاتر آسپندوس

آمفی تئاتر آسپندوس متعلق به دوره رومیان است. امروزه این آمفی تائتر میزبان جشنواره بین‌المللی اپرا و باله است که همکاری بین شرکت‌های اپرا و باله از سرتاسر دنیا را به نمایش می‌گذارد.

بهترین زمان سفر به آنتالیا

سفر به آنتالیا

تابستان‌های آنتالیا بسیار گرم و شرجی است؛ این یعنی بهترین زمان سفر به این شهر از آوریل تا ماه ژوئن و از سپتامبر تا نوامبر است. این زمان‌ها خارج از فصل های‌سیزن است و برای گردشگران ارزان‌تر هم هست.

راه‌های سفر به آنتالیا

هواپیما: فرودگاه آنتالیا در سیزده کیلومتری خارج از شهر واقع است. پروازهای مستقیم از ایران به این شهر انجام می‌شود.

قطار: در حال حاضر قطاری برای آنتالیا وجود ندارد.

خودرو شخصی: برای سفر به آنتالیا با خودرو شخصی می‌توانید از مسیر بزرگراه D400 اقدام کنید. این بزرگراه بخش زیادی از ساحل مدیترانه را پوشش می‌دهد؛ از فتحیه در غرب تا آنتالیا و غازی عینتاپ در شرق.

اتوبوس: سریک اتاگار در منطقه کپز قرار دارد و از طریق این ایستگاه می‌توانید به شهرهای دیگر ترکیه یا از سایر شهرها به آنتالیا سفر کنید.

اقامت در آنتالیا

هتل و اقامت در آنتالیا از مهم‌ترین بخش‌های سفر هستند. در واقع یکی از دلایل اصلی سفر به این شهر ترکیه، استفاده از اقامتگاه‌های لوکس، جذاب و امکانات متنوع آن‌ها است. تا جایی که مسافران زیادی سفر به این شهر را صرفا برای اقامت در اقامتگاه‌ها انتخاب می‌کنند و نه گردش و تفریح.

هتل اسکی ماسال (Eski Masal) در نزدیکی ساحل و درست در مرکز منطقه تاریخی و پرطرفدار کالیسی قرار دارد. هزینه اقامت در این هتل از ۹۳۰ لیر برای یک شب آغاز می‌شود.

محله‌های محبوب در آنتالیا

موزه آنتالیا

کالیسی: این منطقه هم ناحیه تاریخی و معماری و هم مرکز تفریحات شبانه آنتالیا محسوس می‌شود. 

لارا: بیشترین هتل‌های لوکس آنتالیا در این منطقه متمرکز شده‌اند و گزینه‌های مناسبی برای یک اقامت خانوادگی اختصاصی و بدون استرس در تعطیلات محسوب می‌شوند. هتل لارا، هتل لابوتیک، هتل باروت لارا، هتل لایبرتی لارا و هتل رویال وینگر برخی از هتل‌های لوکس این منطقه هستند.

بلک: بلک هم شهری ساحلی و پرطرفدار در آنتالیا است که چشم‌اندازی سبز و کوهستانی دارد و برای اقامت مناسب است. بلک همچنین با زمین‌های گلفش شهرت دارد. بعضی از هتل‌های مشهور این ناحیه شامل هتل لیماک آرکادیا ریزورت، هتل سوئنو دلوکس بلک و هتل لیماک آتلانتیس دو لوکس هستند.

حمل و نقل در آنتالیا

حمل و نقل عمومی

تراموا، اتوبوس، مینی‌بوس (دولموش) پراستفاده‌ترین وسایل حمل و نقل در آنتالیا هستند. می‌توانید یک کارت حمل و نقل آنتالیا بخرید که قیمت آن ۵ لیر است و هر میزان که نیاز دارید آن را شارژ کنید. این کارت‌ها چندبار مصرف هستند.

تاکسی

هزینه تاکسی در ترکیه از سه لیر آغاز می‌شود و معمولا برای هر سفر درون شهری، بین ۱۰ تا ۱۵ لیر هزینه دارد.

اجاره خودرو

برای اجاره خودرو در مرکز شهر یا فرودگاه می‌توان اقدام کرد. هزینه کرایه خودرو به ازای یک روز، ۱۵۰ لیر ترکیه است.

رستوران‌ها و خورد و خوراک در آنتالیا

خورد و خوراک و غذاهای ترکی بخش جذاب سفر به ترکیه و شهرهای آن هستند. ذائقه غذایی ایرانی‌ها معمولا غذاهای ترکی را می‌پسندد و بسیاری از غذاهای ترکیه‌ای در رژیم غذایی ایرانی‌ها هم جای خود را پیدا کرده‌اند. پیده، لاهماجون، گوزلمه، دلمه ترکیه‌ای، انواع کباب و دسرهای معروف ترکی خصوصا کونفه و باقلوا جزو غذاهای معروف ترکی است که از امتحان کردن‌شان پشیمان نمی‌شوید. در این شهر ساحلی انواع غذاهای دریایی نیز طبخ می‌شود. اگر غذای دریایی دوست دارید، در یکی از رستوران‌های ساحلی این شهر، غذای دریایی هم امتحان کنید.

از رستوران‌های معروف آنتالیا می‌توان به لارا بالیکوی، رستوران هتل اوتانیک، رستوران مرمرلی و رستوران پاسیو اشاره کرد.دیدگاه ها

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما چیست؟