انگلستان

ویزای انگلیس: هر آنچه باید درباره اخذ ویزای انگلستان بدانید

  • هانیه احمدی
  • 1399/11/15

یکی از کشورهای جذاب و پرطرفدار اروپایی که سال‎ها است مقصد ادامه تحصیل، زندگی، کار و سرمایه‌‎گذاری بسیاری از ایرانیان و دیگر مردم جهان است، بدون شک کشور انگلیس است. ورود به این کشور جذاب در قاره سبز برای برخی از اتباع خارجی منوط به داشتن ویزا است.  ایرانیان نیز در همین دسته قرار می‎گیرند و حتما برای ورود به انگلیس نیاز به یک ویزای معتبردارند که با توجه به علت سفر آن‎ها به این کشور نوع ویزا نیز تغییر خواهد کرد. به همین منظور در این مقاله در نظر داریم باهم مروری داشته باشیم بر انواع ویزاهای کشور انگلستان و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن پس با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور انگلیس 

موقعیت جغرافیایی انگلیس

انگلستان، کشوری که بخش اعظم جزیره‎ی بریتانیا را پوشش می‎دهد دارای مرزهای مشترکی با کشورهای ولز(در غرب) و اسکاتلند(درشمال) است، همچنین این کشور زیبا در جنوب توسط کانال مانش از فرانسه جدا می‎شود. انگلستان در شمال غربی به دریای ایرلند می‎رسد، در شرق آن دریای شمال قرار دارد و در جنوب غربی مرز مشترک با دریای سلتی دارد. 

مساحت انگلیس 130.279 کیلومترمربع است و طبق آخرین سرشماری جمعیت آن به 56.286961 نفر رسیده است. پول رایج انگلستان پوند استرلینگ نام دارد، حکومت آن پادشاهی مشروطه و نظام پارلمانی و آخرین ملکه انگلیس الیزابت دوم است. پایتخت انگلیس، شهر لندن است که پایتخت بریتانیای کبیر نیز به شمار می‎رود. از جمله شهرهای مهم و پرجمعیت این کشور ثروتمند می‎توان به لندن، بیرمنگهام، منچستر و لیدز اشاره کرد.

بررسی انواع ویزای انگلستان 

ویزای انگلیس به مدرکی تلقی می‎شود که دارنده‎ی آن مجاز به ورود به این کشور خواهد بود. با توجه به اینکه قصد شما از سفر به انگلیس چیست نیز نوع این ویزا متفاوت خواهد بود و به همین منظور کشور انگلستان برای ورود اتباع خارجی که نیاز به ویزای انگلیس دارند ویزاهای متفاوتی را تعریف کرده است.

پوند انگلستان

از جمله ویزاهای موجود می‎توان به ویزای کار، ویزای سرمایه‎گذاری، ویزای تحصیل، ویزای  توریستی، ویزای خانوادگی و ویزای ترانزیت اشاره کرد که به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت برای متقاضی صادر می‎شوند. اما اینکه چه کسانی برای ورود به به انگلستان به ویزا نیاز دارند نیز سوالی است که ممکن است ذهن خواننده را به خود مشغول سازد. باید عنوان کنیم که تا به امروز و با توجه به قوانین کنونی کشور انگلستان ، اتباع ایرانی( با پاسپورت ایرانی) برای ورود به کشور انگلستان نیاز به یک ویزای معتبر خواهند داشت که در سال‎های اخیر نیز ایرانیان برای دریافت ویزا با دشواری‎های زیادی مواجه بوده‎اند.

ویزای کار 

یکی از ویزاهایی که دولت انگلیس برای ورود اشخاص با تحصیلات عالی و تخصص بالا در نظر گرفته است، ویزای کار انگلیس است که اجازه‎ی اقامت کوتاه مدت و بلند مدت را برای فرد فراهم می‎کند. ویزای کار انگلیس شامل دسته‎بندی‎ها و شرایط متفاوتی است که متقاضیان باتوجه به شرایط خود درخواست ویزا را مطرح خواهند کرد. به‎عنوان مثال نوعی از ویزای کار که برای ایرانیان نیز مناسب‎تر است برای افرادی است که یک پیشنهاد کارمعتبر (job offer) از داخل انگلستان دارند. در واقع کارفرما در بخشی که کمبود نیرو وجود دارد و پس از آگهی کردن به مدت مشخص در انگلستان و اتحادیه‎ی اروپا موفق به جذب نیروی متخصص خود نشده است که در این حالت می‎تواند نیروی مورد نیاز خود را از کشوری مانند ایران نیز به خدمت بگیرد.

لندن

از مدارک مورد نیاز برای این ویزا که به نام Tier2 شناخته می‎شود، علاوه‎بر داشتن پیشنهادکار معتبر:  اسپانسری شخص توسط کارفرما برای ورود به انگلستان، مدرک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی معتبر، میزان درآمد شخص(پشتوانه‎ی مالی 80 هزار پوند برای شخص و 5300پوند به ازای هرنفر بیشتر)، مهارت شغلی و رزومه‎ی کاری قوی است که همگی در دریافت ویزا بسیار موثر هستند.

اما در همین بخش ویزای کاری انگلیس، نمونه‎‌ی دیگری نیز وجود دارد که مختص استعدادهای خاص، ورزشکاران حرفه‎ای، شرکت‎‌های چند ملیتی و جوامع مذهبی است که شخص برای دریافت آن نیز باید یک پیشنهاد کاری از کارفرما یا سازمان مورد نظر داشته باشد و البته مدارکی که در هر بخش صحت ادعایش را تایید کند. این ویزا یز به نام Tier5 شناخته می‎شود. 

ویزای سرمایه‎‌گذاری

این ویزا که به نام ویزای Tier1 شناخته می‎شود، مخصوص اتباع خارجی است که خارج از اتحادیه‎ی اروپا و سوییس هستند(البته باتوجه به اجرای برگزیت بهتر است اگر دراتحادیه‎ی اروپا هستید قوانین جدید را بررسی کنید).  همانطور که از اسم این ویزا پیدا است شخص برای دریافت آن باید مبلغی که حداقل 2 میلیون پوند است برای راه‎اندازی کسب وکار یا سرمایه‎گذاری در یک بیزینس دیگر را وارد کشور انگلستان کند. در این روش حتما باید منبع پول و اینکه متعلق به چه کسی است مشخص باشد.

انگلیس

از دیگر مدارک لازم برای ویزای سرمایه‎گذاری به غیر از سرمایه با منبع مشخص، سن بالای 18 سال، داشتن حساب بانکی در انگلستان و عدم سابقه کیفری است. 

نوع دیگری از ویزای سرمایه‎گذاری نیز وجود دارد که برای اشخاصی است که در خود انگلیس حضور دارند(معمولا برای دانشجویانی است که با ویزای Tier4 در انگلیس حضور دارند) و طرحی نوآوارانه را ارائه می‎دهند و حداقل مبلغ این سرمایه‎گذاری نیز 50 هزار پوند است.

ویزای تحصیلی 

باتوجه به شرایط سخت و خاص دریافت ویزای کاری انگلیس خصوصا برای ایرانیان، بسیاری از افراد ترجیح می‎دهند که با دریافت ویزای تحصیلی و حضور در آن کشور پس از تحصیل برای دریافت ویزای کار اقدام کنند. ویزای تحصیلی انگلیس نیز دارای دو نمونه است، Tier4 child برای افراد زیر 18 سال و Tier4 general که برای افراد بالای 18 سال تعریف شده است.

با توجه به مقطعی که قصد تحصیل درآن را در آن دارید و البته دانشگاه مورد نظر شما، مدارک و شرایط دریافت ویزا نیز تغییر خواهد کرد. به‎عنوان مثال برای مقطع کارشناسی ارشد که عموما دوره‎ای یک ساله در انگلیس است متقاضی باید علاوه بر پذیرش دانشگاه مدارکی نظیر مدرک کارشناسی معتبر، مدرک آیلتس 6.5 و هزینه‎ی تحصیل و زندگی (هزینه با توجه به دانشگاه و رشته متفاوت خواهد بود و چیزی در حدود 11 تا 15 هزار پوند در سال خواهد بود) یا به بیانی مدارکی برای اثبات تمکن مالی را نیز ارائه دهد.

اما اگراز استعدادهای خاص هستید که رزومه‎ی بسیار قوی و مدرک زبان با نمره‎ی بالا دارید، می‎توانید به دریافت بورسیه‎ی تحصیلی نیز امیدوار باشید. البته این بورس بیشتر برای مقطع دکترا درنظر گرفته می‎شود. 

ویزای توریستی

دراین نوع ویزا نیز شما معمولا نیاز به یک دعوت نامه‎ از درون انگلیس خواهید داشت. برای بررسی درخواست شما هدف شما از سفر و مدارکتان بسیار حائز اهمیت است. یک نوع ویزای توریستی وجود دارد که برای بازدید از خانواده در نظر گرفته شده است که حتما نیاز به دعوت نامه از طرف عضو خانواده خود در انگلیس با ذکر نسبت دارید.

لندن

نمونه‎‌ی دیگری وجود دارد که برای تفریح و بازدید از انگلیس در نظر گرفته شده است که برای دریافت آن سابقه‎ی سفرهای قبلی، تمکن مالی و منابع مالی شما در کشور مبدا از اهمیت بسیار زیادی دارد( این نوع ویزا به راحتی برای ایرانیان صادر نخواهد شد). 

اما برای نوع دیگری از ویزای توریستی که برای شرکت در سمینارها، نمایشگاه‎ها یا در کل مقاصد تجاری در نظرگرفته شده است قطعا نیاز به یک دعوت‎نامه معتبر از سمت برگزارکننده یا شرکت مورد نظر خواهید داشت. ویزاهای توریستی انگلستان معمولا به صورت 6 ماهه، یک ساله و دوساله( البته در مواردی طولانی مدت‎تر) هستند. 

ویزای ترانزیت

این نوع ویزا که در دسته ویزاهای کوتاه مدت قرار می‎گیرد، برای اتباع خارجی (که دارای تابعیت یک از کشورهای اروپایی نیستند) در نظرگرفته شده است که ایرانیان نیز در این دسته جای دارند. در واقع این ویزا برای افرادی است که قصد دارند از انگلیس به عنوان یک کشور واسطه استفاده کنند و به کشور سوم و مورد نظر خود برسند. در ویزای ترانزیت گاهی به شخص اجازه‎ی خروج از فرودگاه داده نمی‎شود(با نام DATV شناخته می‎شود) و فقط هواپیمای خود را برای رفتن به مقصد مورد نظر تعویض خواهد کرد. اما در مواردی فرد با داشتن ویزای ترانزیت اجازه‎ی خروج از فرودگاه را خواهد داشت و گاهی اعتبار آن تا 4 روز نیز است.

فرودگاه هیترو لندن

در قوانین ذکر شده است که در برخی موارد نیازی به دریافت ویزای ترانزیت برای استفاده از کشور انگلیس و رفتن به مقصد مورد نظر خود نخواهید داشت، از این موارد می‎توان به مسافران استرالیا، کانادا، نیوزلند یا ایالت متحده اشاره کرد که درصورت داشتن یک ویزای معتبر از یکی از این کشورها، لزومی به دریافت ویزای ترانزیت ندارند. البته با توجه به اینکه در سال‎های اخیر بسیاری از افراد از ویزای ترانزیت انگلیس برای اعلام پناهندگی در این کشور استفاده کرده‎اند در بسیاری از موارد کشور انگلیس از صدور ویزای ترانزیت برای ایرانیان خودداری می‎کند، پس بهتر است قبل از اقدام از اخرین قوانین مربوط به ایرانیان مطلع شوید. 

ویزای خانوادگی

این ویزا که یکی از محبوب‎ترین ویزاهای انگلیس به شمار می‎رود برای افرادی مناسب است که تابعیت کشورهای خارج از اتحادیه‎ی اروپا را دارند. ویزای خانوادگی انگلیس دارای نمونه‎های مختلفی است و برای ملحق شدن شخص به یکی از اعضای خانواده‎ی خود در انگلیس در نظر گرفته شده است. عضوی از خانواده‎تان که قصد ملحق شدن به او را دارید باید یا شهروند بریتانیا باشد یا قامت دائم داشته باشد یا از طریق پناهندگی در انگلستان اقامت داشته باشد. این ویزا به طور معمول برای شریک زندگی افراد، پدر و مادر، خواهر و برادر شخص که نیاز به مراقبت دارند، نوه و فرزندان زیر 18 سال صادر می‎شود. 

مدارکی که معمولا برای صدور ویزای خانوادگی لازم دارید:

پاسپورت معتبر، مدرکی دال بر اثبات رابطه‎ی شما با شخص مورد نظر، مدرک زبان(به جز موارد استثنایی) و گواهی بیمه سلامت است. البته با توجه به شرایط هرفرد مدارک دیگری نیز درخواست خواهد شد. مثلا در مواردی که درخواست مراقبت از یکی از اعضای خانواده‎ی خود در انگلستان را  دارید که این شخص ناتوان است باید توانایی مالی نیز برای ساپورت شخص داشته باشید. 

ویزای پناهندگی 

نمونه‎ای دیگر از ویزه کشورای انگلیس  متخص افرادی است که به دلایل مختلف کشور خود را ترک کرده و در مرزها یا در برخی موارد در خود انگلستان درخواست پناهندگی خود را اعلام می‎کنند که در صورت پذیرفته شدن یک ویزای موقت برای آن‎ها صادر می‎شود. اعتبار این ویزا بین 2 تا 6 سال متغییر است و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

نتیجه‎‌گیری

درپایان امیدوارم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد ویزای انگلیس به دست آورده باشید اما باید در نظر داشته باشید که در سال‎های اخیر ایرانیان برای ورود به انگلستان و دریافت ویزا کار چندان راحتی نداشته‎اند و تحقق این امرمند نیازمند کاردقیق و مدارک بسیار معتبر است، پس توصیه می‎کنیم پس از مطالعه منابع معتبر و البته قوانین روز کشور انگلیس و مشخص شدن قصد شما از سفر برای راهنمایی پرکردن فرم‎ها یا حتی گرفتن وقت سفارت از افراد آگاه، وکلا یا کارگزاران خبره در این زمینه نیز استفاده کنید تا بتوانید شانس خود را برای دریافت ویزای انگلیس افزایش دهید.دیدگاه ها

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما چیست؟