آسیا

راهنمای سفر به مالدیو

  • پرهام مصدق زاده
  • 1399/06/02

 توصیف مالدیو در قالب کلمات بسیار سخت است. داشتم به این فکر می‌کردم که چطور این کشور را برای شما توصیف کنم. شاید اگر می خواستم کشوری در اروپا مثلا هلند را توصیف کنم کارم بسیار آسان‌تر بود. نهایتا از عباراتی مثل بسیار زیبا یا کم‌نظیر استفاده می کردم. چیزهایی از این کشور دیدم که به جرات نمی توان در قالب چند سطر بیان کرد. مالدیو را باید سفر کنی و حسش کنی! همین! انگار خداوند قصد داشته تا گوشه‌ای کوچک از بهشت خود را بر روی زمین داشته باشد.

مالدیو کشوری است که از حدود ۱۲۰۰ جزیره تشکیل شده و از این تعداد تنها ۲۰۰ تای آن قابل سکونت است و البته ۸۸ جزیره دیگر برای مسافران به این بهشت روی زمین تعبیه شده است که بزرگترین آن تنها یک جزیره با مساحت حدود ۵ کیلومتر مربع وجود دارد و ۸ تای دیگر با مساحتی بیش از ۲ کیلومتر مربع!

جالب است بدانید که مالدیو کوچکترین کشور دنیا بعد از واتیکان شناخته می شود و در آسیا نیز رتبه یک را داراست، البته این کشور با جمعیت تقریبا  ۳۳۰ هزار نفری خود عنوان کم جمعیت‌ترین کشور آسیا را نیز بر عهده دارد.

شاید برایتان بسیار عجیب باشد وقتی بفهمید ارتفاع این کشور از سطح دریا به طور میانگین تنها ۱.۵ متر است و مرتفع‌ترین نقطه آن ۲.۴ متر می‌باشد، البته در برخی نقاط ارتفاع به ۰ متر هم می رسد. با این تفاسیر مالدیو کم ارتفاع‌ترین کشور دنیا محسوب می شود. پایتخت مالدیو شهر ماله است که جمعیتی معادل ۱۰۴ هزار نفر را پذیراست و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بوده و هست.

تصور کنید جایی هستید که دور تا دور شما را آب‌های قرار گرفته که رنگ آن فیروزه‌ای است. از طرفی شن‌های کرم رنگ آن به قدری زیباست که گویی خداوند آن‌ها را نقاشی کرده است.

غواصی در سواحل فوق‌العاده این کشور بسیار لذت بخش است و اقامت در هتل‌های آبی آن لذت وصف نشدنی است که تا به این کشور سفر نکنید، هرچه در اینترنت بخوانید و تصاویر مربوط به آن را تماشا کنید باز هم لذت آن را درک نخواهید کرد.

خوشبختانه مالدیو کشوری است که ایرانیان برای سفر به آن نیازی به اخذ ویزا در مبدا ندارند به همین علت هموطنان بسیاری برای بازدید از طبیعت بکر آن این کشور را در راس لیست مقاصد گردشگری خود قرار داده‌اند. مالدیو در ایران و ایران در مالدیو سفارت خانه‌ای ندارند اما سفارت جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا، نمایندی ایران در مالدیو نیز به شمار می‌رود.

از زیبایی های جزایر مالدیو هر چه بگوییم کم گفته ایم. کم تر جایی روی کره زمین وجود دارد که طبیعت بکر و دست نخورده ای به این اندازه داشته باشد که در عین حال به یکی از مراکز گردشگری برتر جهان تبدیل شود.

مالدیو2

جزایر مالدیو در مساحتی به اندازه ۹۰،۰۰۰ کیلومتر مربع زنجیره ای از آب سنگ های صخره ای و شن های ساحلی مسطح است. این یکی از دلایلی است که مالدیو یکی از منحصر به فرد ترین جغرافیای جهان را دارد. از شمال به جنوب در یک منطقه وسیع در اقیانوس هند پراکنده شده و در بالای خط الراس اقیانوسی به فاصله ۹۶۰ کیلومتر قرار دارد. به باور دانشمندان این آب سنگ های صخره ای در اثر فوران کوه های آتشفشان اقیانوسی تشکیل شده است. این آتشفشان ها در حال حاضر منقرض شده اند. هیچ رودخانه و یا برکه ای در این جزایر وجود ندارد. مالدیو از حدود ۱۲۰۰ جزیره تشکیل شده است. مساحت هر کدام از این جزایر ۱ یا ۲ کیلومتر مربع است. البته مساحت هیچ یک از این جزایر بیش از ۸ کیلومتر مربع نمی شود. از دیدگاه مکان نگاری بیشتر این جزایر را شن و تالاب های باتلاقی تشکیل داده است. بیشترین ارتفاع رصد شده در این جزایر، ۲٫۴ متر است که در جزیره ویلینگلی (Wilingli Island) قرار دارد. کم ترین ارتفاع آن نیز اقیانوس هند با ارتفاع صفر است.

درختان نارگیل، بوته های بومی دست نخورده و خاص بطور عمده در جزایر غیر مسکونی یافت می شوند. در حالی که درختان میوه دار در جزایر مسکونی یافت و کاشته می شوند. در جزایر مسکونی شما شاهد طیف وسیعی از مرکبات، موز، درختان پاپایا (Papaya Trees) خواهید بود. نکته جالب دیگر جزایر مالدیو این است که تنها ۱۰ درصد مساحت آن قابل کشت است.

در حالی که مالدیو فصل پر رونق و افول گردشگری دارد اما به طور کلی از آب و هوای مطلوبی برخوردار است. مالدیو تنها دو فصل دارد. دمای معمول آن بین ۲۴ الی ۳۳ درجه متغیر است. الگو های آب و هوایی مالدیو به علت نزدیکی به خط استوا تحت تاثیر قرار می گیرد. وجود باران های موسمی آب و هوای مالدیو را به دو فصل خشک (Dry Season) و فصل خیس (Wet Season) تقسیم می کند.

از اردیبهشت به بعد مالدیو وارد فصل سرد شده و در برخی از روزها باران های موسمی را تجربه می‌کند. هرچند که شدت باران ها به حدی نیست که در برنامه های روزانه خللی وارد کند اما بهتر است هنگام گشت و گذار تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید.

این فصل با موج های آرامی که دارد بهترین زمان برای موج سواری و اسکی روی آب است. همچینین هوا برای دیگر ورزش های آبی نیز مساعد می باشد.

به علت موقعیت جغرافیایی خاص جزایر مالدیو گردشگران بسیاری برای سفر به این جزایر می آیند.دیدگاه ها

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما چیست؟