ترکیه

زیبایی سفر زمینی به ترکیه

  • پرهام مصدق زاده
  • 1399/05/23

زیبایی مسیرها برای سفر جاده ای در ترکیه

برای سفر زمینی به استانبول با اتوبوس میتوانید از تهران تا تبریز بلیط تهیه کنید.

اتوبوس های این مسیر معمولا بین ساعت ٩تا ١٠حرکت می کنند.

فاصله ی تهران تا استانبول ٢٠٠٠ کیلومتر است.

مسیر تهران تا تبریز ۶٣٠کیلومتر، و تبریز تا مرز بازرگان نیز ٢٩٠ کیلومتر است.

اتوبوس ها معمولا برای رفتن به استانبول از مرز بازرگان حرکت می‌کنند، چرا که این مسیر وضعیت جاده ای بهتری دارد.

مدت زمان سفر با اتوبوس از تهران به استانبول معمولا ٣۶ ساعت است و در ایام شلوغ یا تعطیل، این زمان تا ۴٠ ساعت نیز می رسد، به این ترتیب اگر تحمل بودن در اتوبوس را برای این مدت طولانی ندارید، از این روش سفر صرفه نظر کنید.

 

سفر به استانبول با خودروی شخصی

سفر به ترکیه با خودروی شخصی مراحل مختلفی دارد که در صورت انتخاب این شیوه از سفر می توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

برای سفر با خودروی شخصی در ابتدا باید مقدمات گرفتن مجوز خروج ماشین از کشور را انجام دهید. کاپوتاژ خودرو، دریافت گواهینامه ی بین المللی، دریافت دفترچه بین المللی خودرو، دریافت پلاک ترانزیت و بیمه کارت سبز مراحلی است که باید پیش از سفر برای آن ها برنامه ریزی کنید.

سپس می توانید سفرتان را از یکی از مرزهای ایران و ترکیه آغاز کنید.

بهترین مسیر برای سفر زمینی به استانبول با خودروی شخصی کدام است!؟

سفر به استانبول با خودروی شخصی از طریق چند نقطه‌ ی مرزی امکان پذیر است.

مرز بازرگان در ٢٩٠ کیلومتری تبریز

مرز سرو در ۶۰ کیلومتری ارومیه

مرز رازی در ٧٠ کیلومتری شهر خوی

با توجه به شرایط خود می توانید هر کدام از مسیرهای گفته شده را انتخاب کنید. یکی از بهترین نقاط مرزی برای ورود به ترکیه مرز بازرگان است. شرایط عبور از مرز بازرگان همراه داشتن مدارک خودرو و پاسپورت است، نیازی به دریافت ویزای ترکیه نیست.

 

ساعت کاری مرزها

مرز بازرگان به صورت ٢۴ ساعته فعال است.

مرز سرو به صورت شبانه روزی فعال است.

مرز رازی از ساعت ٩صبح تا ١٧ (به وقت ایران) فعال است.

بعد از گذشتن از مرز با اولين شهر مرزی یعنی دوغو بایزید می رسید که در ۴۵ کیلومتری مرز واقع شده است. از آنجا می توانید به کمک تابلوهای موجود مسیر سفر به استانبول را پیش بگیرید. پیشنهاد می کنیم مسیری را که اتوبوس ها طی می کنند، انتخاب کنید.

نکاتی برای سفر به ترکیه با خودروی شخصی

پیش از سفر حتما خودرویتان را به تعمیرگاه ببرید و تمام موارد فنی ماشین را بررسی کنید.

اگر مسافت سفرتان بیشتر از ۵٠٠٠کیلومتر است، بهتر است روغن ماشین را در ایران عوض کنید، هزینه ها خارج از ایران بیشتر خواهد شد.

در آخرین پمپ بنزین داخل ایران و پیش از خروج از کشور، باک خودروی خود را پر کنید، زیرا هزینه ی بنزین در ترکیه بسیار زیاد است.

با قوانين راهنمایی و رانندگی ترکیه آشنا شوید و در هنگام ورود به ترکیه آنها را رعایت کنید، ممکن است پلیس نسبت به خودروی توریست ها حساسيت بیشتری به خرج دهد و جریمه شوید.

بهتر است برنامه ی سفرتان را طوری تنظیم کنید که قبل از ساعت ٧ صبح به مرز برسید تا برای رد شدن از مرز با شلوغی مواجه نشوید. این موضوع به خصوص در ایام تعطیل و اوج سفرها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

مسیر نوار ساحلی دریای اژه

احتمالا يکی از زیباترین سفرهای جاده ای در ترکیه نوار ساحلی دریای اژه است، اما در تابستان شما می توانید در حوالی جاده توقف کنید و دریای زیبای اژه را تماشا کنید، در روستاهای کوچک اطراف گشتی بزنید و از اماکن تاریخی دیدن کنید.

شما می توانید این سفر جاده ای را از ازمیر شروع کرده و مسیرتان را به سمت جنوب ادامه دهید.

از جزایری که در نزدیکی یونان قرار دارد از جمله جواندا، تندوس، و گوکچِ آدا دیدن کنید.

همچنین می توانید تصمیم بگیرید که در امتداد ساحل به سمت شمال رانندگی کنید  و از کوش آداسی، بدروم، شهر اِفِسوس و مارماریس دیدن کنید.

به شما توصیه می شود این سفر را در چند روز انجام دهید و برای یک یا دو روز در هر جزیره یا شهر توقف کنيد تا از هر مقصد لذت ببرید.

مسیر آنتالیا تا فتحیه

این مسیر آنتالیا تا فتحیه نیز به خاطر سواحل رنگین کمانیِ رنگارنگ بسیار حیرت انگیز و زیبا است.

شما می توانید سفرتان را تنها مختص به عبور از این جاده کنید یا عبور از این مسیر بخشی از یک سفر جاده ای بزرگ در ساحل دریای اژه باشد. با این حال حتما سعی کنید از دره ی پروانه یکی از زیباترین سواحل بین دو کوه با ماسه های سفید و آب های آبی لاجوردی دیدن کنید.

یکی دیگر از سواحل بزرگ در سیرالی واقع شده است، جایی که شما می‌توانید از بقایای شهر لیسیان و المپوس نیز دیدن کنید.

مسیر استانبول تا شهر اِفِسوس

عبور از جاده ی استانبول تا شهر افسوس تقریبا هفت ساعت طول می کشد و شما را با نمای بی نظیری روبرو می کند، چشم اندازی که شما را از میان شلوغی شهر به منطقه ای آرام و با طبیعت زیبا هدایت می کند. قبل از اینکه به شهر تاریخی افسوس برسید و ویرانه های این شهر تاریخی را ببینید در بین مسیر اندکی توقف کنید و گشتی در شیرینجه بزنید.

شیرینجه

قبل از هرچیز بگذارید بگوییم چطور می توان به شیرینجه رفت.

شیرینجه ١٢ کیلومتر از افسوس و ٣٠ کيلومتر از کوش آداسی فاصله دارد  و این فاصله ی نسبتا کم باعث می شود دسترسی به آن از آنتالیا و کوش آداسی به راحتی صورت گیرد.

شیرینجه یک دهکده ی زیبا و کوچک به روی تپه ها در جنوب غربی استان ازمیر است که خانه های قدیمی با دیوار های سفید در کنار سقف های چوبی و خیابان های سنگ فرشش، موجب می‌شود که شما آن را همانند خانه ی خودتان دوست داشته باشید.

پیش از جنگ بین یونان و ترکیه، این منطقه یک روستای یونانی نشین بوده است که در زمان امپراطوری عثمانی در این دهکده کوچک و زیبا زندگی می کردند که در ابتدا نام این روستا را "Cirkince" به معنای "زشت" گذاشتند تا شاید با این نام موجب شوند تا افراد کمتری به دنبالشان بیایند.

پس از توافق صورت گرفته بین یونان و ترکیه در سال ١٩٢٣، دولت ترکیه مسیحیان یونانی را که بیشترشان در این روستا زندگی می کردند به یونان بازگرداند و یونانی ها نیز تُرک های مسلمان را به ترکیه بازگرداندند و ترک ها جایگزین یونانی های ساکن این روستا شدند و نام آن را از "Cirkince" به "Cirince" به معنای "شیرین و دلنشین" تغییر دادند.

مسیر آنتالیا تا کاپادوکیه

کاپادوکیه یکی از خیره کننده ترین چشم اندازهای ترکیه است. با رانندگی در این مسیر رویایی با صخره های سنگی به عبارتی دودکش های جن و پری (Fairy Chimney) روبرو می شوید.

اگر با خودرو از این مسیر عبور کنید بسیاری از مناظر زیبا مانند شهرهای زیر زمینی و دره گورمه دیدن کنید.

از آنتالیا تا کاپادوکیه از نمای زیبایی ساحل  شگفت انگیز، دودکش های جن و پری دیدن کنید، با عبور از این مسیر تجربه ای کسب می کنید که همیشه در ذهنتان ماندگار است.

کاپادوکیه در سال های اخیر بخاطر جشنواره  ی بالن های رنگی اش شهرت جهانی پیدا کرده است. عکس های بالن های  رنگارنگ که بر فراز آسمان کاپادوکیه و با پس زمینه ی دودکش های جن و پری به پرواز در آمده اند هر کسی را وسوسه می‌کند تا به این شهر سفر کند. تجربه ی لذت‌بخش بالن سواری در آسمان کاپادوکیه را امتحان کنید.

کاپادوکیه2

به پاموکاله بروید

پاموکاله یکی از زیباترین و خاص ترین جاذبه های نزدیک به کوش آداسی به حساب می آید که به شما توصیه می‌کنیم در سفر به این جزیره فقط به دریا و ساحل اکتفا نکنید و به دیدن این جاذبه ی بی نظیر نیز بروید.

پاموکاله منطقه ای متشکل از ١٧ چشمه ی آب گرم است که خواص درمانی دارند. دمای این چشمه ها از ٣۵ تا ١٠٠ درجه است و در ارتفاعات واقع شده است.  این چشمه در خارج از شهر قرار دارد و بازدید از آن یک تفریح هزینه بَر و ماجراجویانه محسوب می شود.

رفتن به روستای کرازلی

روستای کرازلی یکی از روستاهای زیبا و جذاب نزدیک به کوش آداسی است. این روستا در ١٠ کیلومتری کوش آداسی قرار دارد و برای رفتن به آن باید حداقل یک تفریح یک روزه برای خودتان در نظر بگیرید. روستای با جاده های محلی و طبیعت زیبای کنار جاده ای. روستایی پر از درختان میوه که با رفتن به آن و نقاط سرسبزش، در فصل تابستان می توانید میوه های خوشمزه و تازه نیز نوش جان کنید. روستایی پر از رستوران ها و قهوه خانه های محلی، روستایی که اگر قصد اقامت در آن را داشته باشید این امکان برایتان فراهم آمده است.دیدگاه ها

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما چیست؟