آسیا

سفر به سریلانکا

  • Admin Sys
  • 1399/04/10

 سری لانکا، جزیره ی ادویه و مزارع چای

سری لانکا محل تلاقی چند فرهنگ غنی ست که در میانشان میراث هند جنوبی و بودائیسم به راحتی قابل تشخیص است. مردمش در آشپزی و بازی کریکت متبحرند و دانش عمیقی درباره ی پزشکی کل نگر دارند. این التقاط فرهنگی در معماری آنها نیز قابل مشاهده است، مثلا در معماری معبد گانگارامایا در کلمبو، بزرگ ترین شهر این جزیره ی استوایی.

اسرار آمیز ترین و شگفت آور ترین جاذبه ی سری لانکا در استان مرکزی آن است: صخره ای غول آسا در میان جنگل  که سر به آسمان کشیده. دژ روی این صخره و باغ آبی اطراف صخره را مجموعا سیگی رایا می نامند. بالا رفتن از این صخره دو ساعت طول می کشد. بر روی آن، در میان آثار دیگر، استخری از سنگ یکپارچه وجود دارد که تا به حال هرگز خشک نشده.

معابد و مزارع چای از جاذبه های معروف سری لانکا هستند. شهر مقدس آنوراداپورا در استان شمال مرکزی مدت ها در جنگلی انبوه پنهان شده بود. این شهر باستانی بزرگ ترین استوپای دنیا را دارد که به آن جتاوانارامایا می گویند. 40 کیلومتر آن طرف تر، صومعه ی باستانی ریتی گالا قرار دارد. بقایای این صومعه بخش لاینفکی از یک جنگل زیبا هستند. پیاده راههای سنگفرش که از میان درختان جنگل می گذرند ویرانه را به هم مرتبط می سازند. این صومعه روی دامنه ی کوه ریتی گالا قرار گرفته. در این کوه، به اعتقاد برخی مردم، قدرت های ماورایی و گیاهانی با خواص معجزه آسا وجود دارد.

بزرگ ترین منطقه ی کشت چای در سری لانکا استان ساباراگاموا ست، اما شهر تپه ای کاندی، دومین شهر بزرگ جزیره، زادگاه چای سیلان است. اگر به کاندی رفتید، بد نیست سری هم به باغ گیاه شناسی سلطنتی آن بزنید. شهر الا در استان اووا هم تورهایی برای مزارع چای دارد.

سواحل جنوبی سری لانکا باب دل موج سواران است. این سواحل دارای امکانات اقامتی متنوعی هستند، از کلبه های محقر و مهمانخانه های خانوادگی تا هتل های لوکس. ساحل میریسا، شهر ولیگاما و خلیج آروگام بخشی از خاطرات خوش گردشگران هستند.دیدگاه ها

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما چیست؟