دانستنی های سفر اروپا

ویزای فرانسه ؛ همه چیز درباره انواع ویزا، وقت سفارت و مدارک اخذ ویزا

 • زهره زرشکیان
 • 1399/10/30
شهروندان ایرانی برای ورود به خاک فرانسه باید ویزای فرانسه یا ویزای شینگن بگیرند. در ادامه صفر تا صد دریافت ویزای فرانسه را توضیح می‌دهیم.

فرانسه از کشورهای اروپای غربی و عضو اتحادیه شینگن است. شهروندان ایرانی برای ورود به خاک این کشور باید ویزای شینگن اخذ کنند. طبق اعلام سایت رسمی سفارت فرانسه در ایران، درخواست صدور ویزای متقاضیان ورود به این کشور تنها از طریق بخش کنسولی سفارت فرانسه در تهران بررسی می‌شود. انواع ویزای فرانسه، مراحل اخذ ویزا، مدارک لازم و نحوه دریافت وقت سفارت فرانسه را در ادامه بررسی می‌کنیم.

انواع ویزای فرانسه

انواع ویزای فرانسه

ویزای کوتاه مدت فرانسه

ویزای کوتاه مدت معمولا با عنوان ویزای توریستی فرانسه، ویزای کاری و ویزای دیدار خانواده صادر می‌شود.

همچنین برای افرادی که با هدف شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، کنفرانس یا رویدادهای کمتر از ۹۰ روز قصد سفر دارند، ویزای کوتاه مدت صادر می‌شود.

همچنین در صورت وجود هر یک از شرایط زیر، نیاز به ویزای کوتاه مدت دارید:

 • اگر برای ادامه سفرتان باید به فردوگاه دیگری در فرانسه بروید؛
 • اگر در هتل یا مسافرخانه‌ای خارج از منطقه بین‌المللی (international zone) اقامت می‌کنید تا به زودی آماده پرواز دیگری شوید.

ویزای شرایط خاص

ویزای تحصیلی و ویزاهایی که برای مقام‌های سیاسی و دیپلماتیک صادر می‌شود جزو انواع ویزاهای فرانسه به شمار می‌آیند. برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است ابتدا از کامپوس فرانس وقت مصاحبه بگیرید.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

شهروندان ایرانی که قصد سفر به کشوری در ناحیه شینگن را دارند، اما پرواز اتصالی آن‌ها از طریق یکی از فرودگاه‌های واقع در ناحیه بین‌المللی فرانسه انجام می‌شود، باید برای ماندن در فرودگاه ویزای ترانزیت فرودگاهی بگیرند.

ویزای بلند مدت

برای اقامت‌های بیشتر از ۹۰ روز در فرانسه، باید درخواست صدور ویزای بلندمدت بدهید. در این شرایط مدت اقامت شما باید بین سه ماه تا یک سال باشد. برای تمدید مدت زمان اعتبار ویزا، باید درخواست اجازه اقامت در یک استان بدهید.

طی این مدت، اعتبار ویزای بلندمدت برابر با ویزای شینگن است و مجاز هستید تا در ناحیه شینگن خارج از فرانسه برای مدت کمتر از ۹۰ روز اقامت داشته باشید.

مراحل اخذ ویزای فرانسه

درخواست ویزای فرانسه برای ایرانیان طی چند مرحله و از طریق سایت رسمی تقاضای ویزای فرانسه انجام می‌شود. این وب‌سایت تمام اطلاعات مورد نیاز متقاضیان سفر به فرانسه را در بر دارد و در کلیه مراحل، متقاضی را همراهی و راهنمایی می‌کند.

مراحل اصلی تقاضای ویزای فرانسه به این ترتیب است:

۱. در قدم اول، فرانس ویزا به متقاضی اعلام می‌کند که به چه نوع ویزایی نیاز دارد. همچنین مدارک مورد نیاز و هزینه‌ها را مشخص می‌کند.

۲. در قدم دوم باید بعد از ایجاد حساب کاربری در سایت فرانس ویزا تقاضای ویزای خود را آنلاین اعلام کنید تا پرونده شما تشکیل شود.

۳. بعد از تشکیل پرونده به صورت آنلاین، باید وقت سفارت بگیرید و طبق زمان مشخص شده، مدارک خود را به سفارت تحویل دهید.

۴. بعد از تحویل مدارک، درخواست ویزای شما در سفارت بررسی می‌شود و در صورت تایید، ویزا صادر خواهد شد. برای پیگیری ویزای فرانسه و وضعیت درخواست خود، باید به سایت فرانس ویزا مراجعه کنید. زمان و محل تحویل گذرنامه نیز از طریق همین سایت و بخش حساب کاربری‌تان به شما اطلاع داده می‌شود.

مدارک لازم برای ویزای فرانسه

مدارک ویزای فرانسه

مدارک ویزای فرانسه باید توسط دارالترجمه رسمی به فرانسوی ترجمه و تحویل داده شوند:

 • فرم درخواست ویزای فرانسه که به صورت آنلاین در سایت سفارت تکمیل و سپس نسخه پرینت شده آن در هنگام حضور در سفارت باید تحویل داده شود.
 • اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • برنامه سفر
 • رسید پرداخت هزینه ویزا در سفارت
 • اصل پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار و پاسپورت‌های قبلی
 • دو قطعه عکس ۳٫۵ × ۴٫۵
 • بیمه مسافرتی
 • پرینت حساب ۶ ماه اخیر به همراه تمکن مالی که باید مهر شعبه ارزی بانک را داشته باشد و مبلغ تمکن مالی به یورو درج شود.
 • نامه اشتغال به کار یا گواهی اشتغال به تحصیل یا مدارک بازنشستگی
 • ووچر هتل
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • اصل و ترجمه سندهای ملکی
 • اصل و ترجمه سند ازدواج
 • دعوتنامه (در صورت وجود)

قیمت ویزای فرانسه

قیمت ویزای فرانسه به نوع ویزایی که درخواست می‌دهید بستگی دارد که در جدول زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید.

نوع ویزاقیمت (یورو)
ترانزیت فرودگاهی۸۰ یورو
کوتاه مدت۸۰ یورو
ویزای تحصیلی۵۰ یورو
ویزای بلند مدت۹۹ یورو

در نظر داشته باشید که قیمت‌های درج شده به یورو هستند و باید به صورت نقدی و به یورو پرداخت شوند. این مبلغ برای بررسی پرونده هبه سفارت پرداخت می‌شود و در صورت رد شدن درخواست صدور ویزا هم قابل بازگشت نیست.

قیمت ویزای فرانسه

در صورتی که روند تشکیل پرونده و درخواست وقت سفارت را به شرکت VFS گلوبال بسپارید، این شرکت نیز ۳۱ یورو بابت هر درخواست دریافت می‌کند. این مبلغ نیز غیرقابل بازگشت است؛ مگر اینکه متقاضی قبل از مرحله انگشت نگاری از درخواست خود انصراف بدهد.

پیگیری ویزای فرانسه

پیگیری ویزای فرانسه پس از تشکیل پرونده و ثبت درخواست صدور ویزا در سایت فرانس ویزا، از طریق حساب کاربری‌تان در این سایت امکان‌پذیر است و می‌توانید وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید.

سفارت فرانسه در تهران

سفارت فرانسه در ایران در شهر تهران واقع شده و چند بخش دارد. بخش کنسولی سفارت در ارتباط با وزارت کشور است که صدور ویزای فرانسه یا ویزای شینگن یکی از مسئولیت‌های این بخش به شمار می‌آید.

ارتباط با سفارت فرانسه در تهران

 • آدرس: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۶۶، منطقه پستی: ۱۱۳۴۸
 • تلفن: ۰۲۱-۶۴۰۹۴۰۰۰
 • نمابر: ۰۲۱-۶۴۰۹۴۰۹۲-۹۳

ساعت کار سفارت فرانسه

به جز روزهای تعطیل رسمی سفارت که در وب‌سایت رسمی این کشور به صورت سالیانه اعلام و به‌روزرسانی می‌شود، سفارت از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۲۰:۰۰ باز است.

ساعت کاری بخش کنسولی

 • دریافت مدارک فقط صبح‌ها: یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۱:۳۰
 • تحویل گذرنامه فقط بعد از ظهرها: یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۵

سایت سفارت فرانسه

 • آدرس سایت رسمی سفارت فرانسه: https://ir.ambafrance.org/
 • سایت رسمی درخواست ویزای فرانسه: https://france-visas.gouv.fr/

وقت سفارت فرانسه

وقت سفارت فرانسه

شرکت VFS می‌تواند به متقاضیان ویزای فرانسه وقت مصاحبه بدهد و پرونده را تحویل بگیرد. این شرکت برای ارائه خدمات خود مبلغ ۲۵ یورو دریافت می‌کند که جدا از هزینه قانونی است که سفارت فرانسه دریافت می‌کند. صلاحیت شرکت VFS Global صرفا برای این خدمات تایید شده؛ اما بررسی پرونده و صدور ویزا تنها در صلاحیت سفارت فرانسه و مسئولان سفارت است. بنابراین ادعای آژانس‌های مسافرتی یا سایر شرکت‌ها در خصوص اخذ ویزای تضمینی فرانسه، صحت ندارد و مسئولیت عواقب آن به عهده شخص متقاضی است.

طبق اعلام وب‌سایت سفارت فرانسه، از تاریخ ۲۹ سپتامبر به بعد (۷ مهر ۱۳۹۸) افراد متقاضی تایید مدارک باید بعد از گرفتن وقت سفارت فرانسه طی روزهای یکشنبه تا پنجشنبه به سفارت مراجعه کنند. برای گرفتن وقت سفارت باید درخواست خود را به آدرس ایمیل زیر ارسال کنید:

sayeh.ardalan@diplomatie.gouv.fr

از ۲۳ دسامبر ۲۰۰۷ (۲ دی ۱۳۸۶)، به دلیل شروع به کار سیستم بیومتریک یا انگشت‌نگاری و عکسبرداری در بخش ویزا، متقاضیان ویزا باید هنگام تحویل پرونده شخصا حضور داشته باشند.

نکاتی برای درخواست ویزای فرانسه

برای درخواست ویزای کوتاه مدت، تقاضای خود را حداقل ۱۵ روز قبل از تاریخ سفر خود ثبت کنید.

برای درخواست ویزای بلند مدت، درخواست خود را یک ماه پیش از تاریخ مورد نظر برای سفر ثبت کنید.

درخواست صدور ویزا را می‌توانید حداکثر ۶ ماه قبل از تاریخ سفر ثبت کنید. بازه زمانی ثبت درخواست شما نمی‌تواند بیشتر از ۶ ماه باشد.

برای درخواست تمدید ویزا می‌توانید تا سه ماه پیش از تاریخ انتقضای ویزای خود اقدام کنید.

برای ویزاهای خاص مانند ویزای تحصیلی یا دیپلماتیک، بخش شرایط خاص از سایت فرانس ویزا را مشاهده کنید.دیدگاه ها

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما چیست؟